Noc Muzeów w Zielonej Górze 2023. Zobacz tegoroczny program, atrakcje i listę muzeów


Noc Muzeów w Zielonej Górze 2023 odbędzie się w tym roku w nocy z 13 na 14 maja 2023 r. W jej ramach będzie można bezpłatnie zwiedzać zielonogórskie muzea i wiele innych instytucji kulturalnych, które przygotowały atrakcyjny program dla wszystkich uczestników. Informacje o Nocy Muzeów w Zielonej Górze będą tutaj aktualizowane.

Noc Muzeów w Zielonej Górze 2023 - podstawowe informacje

➤ informacje można również śledzić na Facebooku;
➤ informacje dotyczące Nocy Muzeów 2023 w innych miastach znajdziesz tutaj;
➤ wejście do muzeów jest darmowe lub pobierana jest symboliczna opłata (np. 1 zł);
➤ warto śledzić informacje o komunikacji miejskiej w dniu Nocy Muzeów;
➤ na niektóre wydarzenia wymagana jest wcześniejsza rejestracja.

Specjalne wydarzenia

Formuła Nocy Muzeów od lat pozostaje niezmienna, uczestnicy w ciągu kilku nocnych godzin zwiedzają różne instytucje i placówki kulturalne, które często przygotowują specjalne wydarzenia na ten wyjątkowy dzień w roku. W wielu miastach udostępniane są miejsca, które na co dzień są niedostępne dla zwiedzających. Nie inaczej jest w Zielonej Górze. Organizatorami Nocy Muzeów są władze samorządowe, które koordynują przedsięwzięcie w ramach swoich kompetencji.

Historia Nocy Muzeów

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 r. Ze względu na sukces tej imprezy kolejne europejskie miasta zaczęły również organizować podobne przedsięwzięcia kulturalne. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Następnego roku Noc Muzeów została zorganizowana także w Krakowie i w Warszawie. Obecnie Noc Muzeów jest corocznie organizowana przez kilkadziesiąt polskich miast. W 2020 r. z powodu pandemii Noc Muzeów została odwołana, ale wiele muzeów przygotowało w dniu wydarzenia atrakcyjny program dostępny w internecie.

Noc Muzeów w Zielonej Górze 2023 - data

Noc Muzeów 2023 w Zielonej Górze odbędzie się 13 maja 2023 r.

Noc Muzeów w Zielonej Górze - program

Muzeum Ziemii Lubuskiej w Zielonej Górze

17:00 – uroczysta inauguracja

17:15 –  wystawa okładek płyt brytyjskich zespołów rockowych z kolekcji red. Andrzeja Nawrockiego

17:15 – warsztaty edukacyjno-plastyczne Krystyny Betiuk – Pradawni Celtowie ujawnią wiele tajemnic o Tobie

Uczestnicy warsztatów poznają ciekawą, wciąż odkrywaną na nowo kulturę najdawniejszych mieszkańców wysp brytyjskich. Historia i zwyczaje ludów celtyckich fascynują do dnia dzisiejszego. Tajemnicze symbole odzwierciedlające świat ich duchowych wartości stanowią zagadkę dla historyków, a niepowtarzalne piękno celtyckich ornamentów jest niewyczerpanym źródłem inspiracji dla projektantów i stylistów z różnych dziedzin kultury współczesnej. Dzięki stworzonemu przez Druidów 2000 lat temu kalendarzowi celtyckiemu będzie można poznać swoje opiekuńcze drzewo, przyporządkowywane każdemu nowonarodzonemu w momencie przyjścia na świat. Uczestnicy warsztatów wykonają symboliczny znak Drzewa – Opiekuna na symbolicznej metalowej  tarczy. Po warsztatach, każdy [uświadamiając sobie przekaz mędrców celtyckich o ważności ścisłego związku człowieka z naturą] posadzi swoje, prawdziwe, symboliczne drzewko w jakimś wybranym przez siebie miejscu, ku pożytkowi własnemu i dla potomnych.

17:30 – konkurs wiedzy o Wielkiej Brytanii – Bądź jak agent 007, zostań w quizie numer jeden

Tradycyjnie jednym z punktów muzealnego wydarzenia jest konkurs wiedzy o państwie, które jest bohaterem muzealnej nocy. W tym roku konkurs odbędzie się pod tytułem: „Bądź jak agent 007, zostań w kwizie numer jeden”. W zabawie mogą wziąć udział wszyscy chętni, którzy przystąpią do pierwszego etapu zmagań. W nim na uczestników czeka test składający się 10 pytań, spośród których w każdym pytaniu należy wybrać jedną, prawidłową odpowiedź. 10 osób, które uzyska największą ilość poprawnych odpowiedzi będzie rywalizować w głównym konkursie, który będzie miał charakter kwizu z pytaniami zamkniętymi. Tematyka pytań dotyczyć będzie dziejów Wielkiej Brytanii jej kultury, filmu, sportu czy historii. Na zwycięzców i uczestników finałowych zmagań czekają atrakcyjne nagrody. Ich fundatorami jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo Oddział w Zielonej Górze.

18:00 – wykład pt. Anarchia w brytyjskiej modzie: Westwood, McQueen, Treacy – dr Alina Polak-Woźniak

Wykład połączony z prezentacją multimedialną, opowiadający o największych, najsławniejszych, ale i najbardziej awangardowych projektantach brytyjskich:  Vivienne Westwood (1941-2022),  która wywarła znaczny wpływ na współczesną modę punk i nowej fali, Alexandrze McQueenie (1969-2010), znanym ze swoich niekonwencjonalnych projektów i szokowania publiczności oraz Phillipie Treacy’m (ur. 1967) – ekscentrycznym designerze kapeluszy, którego dzieła noszą gwiazdy i brytyjska rodzina królewska.

Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmian w programie.

Serdecznie zachęcamy do udziału!

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz