Kres niewinności. Poznaj streszczenie i godziny emisji odcinków 1-4 historycznego miniserialu TVP |
Kres niewinności to miniserial opowiadający o wydarzeniach z marca 1968 r. Studenci wychodzą na ulice w proteście przeciwko relegowaniu kolegów z uczelni oraz w obronie zdjętych z afisza Dziadów. Odcinki serialu są nadawane w niedziele o godz. 20.20 w TVP1, trwają ok. 60 minut.
Kres niewinności odcinek 1
(niedziela, 7 maja, godz. 20:20 TVP1)
Rok 1968. Studenci protestują przeciwko relegowaniu kolegów z uczelni oraz w obronie zdjętych z afisza „Dziadów”. Wśród demonstrantów są Hania (Vanessa Aleksander) i Janek (Ignacy Liss), których rodziny znajdują się po przeciwnych stronach barykady. Młodzi walczą o swój związek.
Kres niewinności odcinek 2
(niedziela, 14 maja, godz. 20:20 TVP1)
Sylwester 1968 roku. Stary Wolicki orientuje się, że syn zabrał z jego skrytki alkohol. Boi się ośmieszenia w oczach partyjnych towarzyszy, z którymi miał świętować przyjście nowego roku. Gdy uraczony drogimi trunkami Janek w towarzystwie Hani wraca do domu, staje się obiektem ataku ojca. Tymczasem u Bielskich dyskutuje się na temat możliwej emigracji. Po represjach, które dotknęły głowę rodziny, władza zaczęła się interesować także matką Hani. W redakcji naczelny Kotowicz żąda od Dunina napisania paszkwilu na bananową młodzież. Dziennikarz udaje się do kawiarni Związku Literatów, tam szukając rozwiązania swojego problemu. Trafia na naradę w sprawie listu o nadzwyczajnym zjeździe pisarzy. Milicja wkracza na teren Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie młodzież zebrała się, aby wyrazić swoje niezadowolenie m.in. z powodu zdjęcia z afisza „Dziadów”. Wśród obecnych są Janek i Hania.
Kres niewinności odcinek 3
(niedziela, 21 maja, godz. 20:20 TVP1)
8 marca 1968 roku to nie był w Warszawie zwykły Dzień Kobiet. Na dziedzińcu Uniwersytetu zaczyna się atak ormowców, milicjantów i aktywu robotniczego na studentów. Akcją dowodzi Wolicki, który nie ma bladego pojęcia, że wśród pacyfikowanych jest jego syn. Młodzież jest bez szans z rządowymi bojówkami, a w powstałym tumulcie Janek i Hania tracą się z oczu. Dziewczyna trafia na milicyjny dołek. Z kolei pobity Wolicki dociera później do rodzinnego domu. Tymczasem Dunin będący świadkiem wydarzeń pisze rzetelny artykuł o zamieszkach. Na drodze publikacji reportażu staje naczelny. Służby są coraz brutalniejsze. Przekonuje się o tym przesłuchiwana młoda Bielska. Przeczuwając najgorsze Janek chce poruszyć niebo i ziemię, aby ją znaleźć. Wkrótce i on może mieć kłopoty, bo trafia w milicyjne ręce, kiedy bierze udział w kolejnej studenckiej manifestacji. W tym samym czasie ojciec Wolickiego orientuje się, że syn czynnie uczestniczył w protestach i ten fakt, może być wykorzystany w partyjnych wojenkach przeciwko niemu.
Kres niewinności odcinek 4
(niedziela, 28 maja, godz. 20:20 TVP1)
Janek jest przesłuchiwany przez esbecję. Dzięki interwencji ojca szybko opuszcza więzienie. Nie wykazuje jednak wdzięczności. W domu dochodzi do awantury, po której Janek z matką się wyprowadzają. Starszy Wolicki ma coraz więcej problemów. Minister Moczar szantażem zmusza go do samokrytyki i rezygnacji ze stanowiska. Kariera pułkownika dobiega końca. Dunin jest wściekły, gdy odkrywa, że naczelny włamał się do jego szuflady i wziął artykuł o bananowej młodzieży. W kraju nasilają się antysemickie nastroje. Mający żydowskie pochodzenie Bielscy zastanawiają się co robić. Hania idzie na milicję i oddaje dowód osobisty, czym ostatecznie podejmuje decyzję o emigracji. Przed wyjazdem z Polski okazuje się, że rodzina musi wyzbyć się kosztowności. Janek i jego ukochana rozstają się. Bielska wraz z matką i ojcem udają się do Izraela.
Czytaj także:
- Premiery filmów historycznych w 2022 r. Zapowiedzi, zwiastuny i terminy premier
- Premiery seriali historycznych w 2023. Zapowiedzi, zwiastuny i terminy premier w 2023
- Lista seriali historycznych na Netflix - premiery, sezony, opisy fabuły
- Lista seriali historycznych na HBO - premiery, sezony, opisy fabuły
- Lista seriali historycznych na Amazon Prime Video - premiery, sezony, opisy fabuły
Więcej o serialach historycznych przeczytasz klikając na poniższą grafikę:
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.