Patroni roku 2024 w Polsce. Witos, Gombrowicz, Miłosz, Zamoyski i inni


W 2024 roku Polska oddaje hołd wybitnym postaciom, których dziedzictwo kształtowało historię i kulturę narodu. Są to ludzie, którzy swymi osiągnięciami, odwagą, a także poświęceniem, wniesli nieoceniony wkład w rozwój kraju i jego tożsamość. Poznajmy bliżej sylwetki tych wyjątkowych patronów roku 2024.

  • Rokiem Marka Hłaski (w 90. rocznicę urodzin)
  • Rokiem arcybiskupa Antoniego Baraniaka (w 120. rocznicę urodzin)
  • Rokiem Romualda Traugutta (w 160. rocznicę śmierci)
  • Rokiem Wincentego Witosa (w 150. rocznicę urodzin)
  • Rokiem rodziny Ulmów (w 80. rocznicę śmierci, Polska, zob. Józef, Wiktoria i dzieci Ulmów)
  • Rokiem Kazimierza Wierzyńskiego (w 130. rocznicę urodzin)
  • Rokiem Melchiora Wańkowicza (w 50. rocznicę śmierci)
  • Rokiem Zygmunta Miłkowskiego (w 200. rocznicę urodzin)
  • Rokiem Polskich Olimpijczyków (w 100. rocznicę zdobycia przez Polskę pierwszych medali olimpijskich - na IO w Paryżu)
  • Rokiem Witolda Gombrowicza (w 120. rocznicę urodzin)
  • Rokiem Czesława Miłosza (w 20. rocznicę śmierci)
  • Rokiem Władysława Zamoyskiego (w 100. rocznicę śmierci)
  • Rokiem Edukacji Ekonomicznej (w 100 rocznicę: reform gospodarczych Władysława Grabskiego, powstania złotego polskiego, powołania Banku Polskiego i Banku Gospodarstwa Krajowego oraz wydania książki Janusza Korczaka Bankructwo małego Dżeka)

Czytaj takżeNajważniejsze rocznice historyczne 2024. Jakie wydarzenia i osoby będziemy upamiętniać w 2024?

Rok 2024 rokiem Marka Hłaski

Marek Hłasko (1934–1969) - w 90. rocznicę urodzin wspominamy tego kontrowersyjnego i buntowniczego pisarza, którego twórczość do dziś budzi emocje. Hłasko, nazywany „polskim Jamesem Deanem”, zyskał sławę dzięki swym powieściom i opowiadaniom, w których portretował mroczne strony powojennej rzeczywistości Polski.

Rok 2024 rokiem Arcybiskupa Antoniego Baraniaka

Antoni Baraniak

Arcybiskup Antoni Baraniak (1904–1977) - w 120. rocznicę urodzin przypominamy postać duchownego, który stał się symbolem oporu wobec totalitaryzmów. Jako bliski współpracownik kardynała Stefana Wyszyńskiego, Baraniak odegrał ważną rolę w historii Kościoła katolickiego w Polsce.

Rok 2024 rokiem Romualda Traugutta

Romuald Traugutt

Romuald Traugutt (1826–1864) - w 160. rocznicę śmierci wspominamy tego bohatera narodowego, dowódcę powstania styczniowego. Jego postać jest symbolem poświęcenia i walki o niepodległość Polski.

Rok 2024 rokiem Wincentego Witosa

Wincenty Witos

Wincenty Witos (1874–1945) - w 150. rocznicę urodzin przypominamy o tym wybitnym polityku, trzykrotnym premierze Polski, który odegrał kluczową rolę w odrodzeniu i kształtowaniu wolnej II Rzeczypospolitej.

Rok 2024 rokiem Rodziny Ulmów

Józef Ulma

Rodzina Ulmów - w 80. rocznicę śmierci tej rodziny przypominamy o ich heroizmie. Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z dziećmi zostali zamordowani za pomoc udzielaną Żydom podczas II wojny światowej, stając się symbolem ludzkiej solidarności i poświęcenia.

Rok 2024 rokiem Kazimierza Wierzyńskiego

Kazimierz Wierzyński

Kazimierz Wierzyński (1894–1969) - w 130. rocznicę urodzin tego poety, należącego do pokolenia Skamandrytów, wspominamy jego wkład w rozwój polskiej literatury. Wierzyński był laureatem wielu nagród. Zdobywca złotego medalu w konkursie literackim IX Letnich Igrzysk Olimpijskich w Amsterdamie w 1928.

Rok 2024 rokiem Melchiora Wańkowicza

Melchior Wańkowicz

Melchior Wańkowicz (1892–1974) - w 50. rocznicę śmierci tego pisarza i publicysty, przypominamy o jego ważnej roli jako kronikarza historii Polski. Wańkowicz znany jest przede wszystkim z reportaży o II wojnie światowej. Jego najważniejszym dziełem był trzytomowy reportaż o bitwie pod Monte Cassino.

Rok 2024 rokiem Zygmunta Miłkowskiego

Zygmunt Miłkowski

Zygmunt Miłkowski (1824–1915) - w 200. rocznicę urodzin tego polityka i pisarza, znanego także pod pseudonimem Teodor Tomasz Jeż, wspominamy o jego działalności na rzecz niepodległości i rozwoju kultury polskiej. Autor 80 powieści.

Rok 2024 rokiem Polskich Olimpijczyków

Igrzyska Olimpijskie w Paryżu

Polskich Olimpijczyków - w 100. rocznicę zdobycia przez Polskę pierwszych medali olimpijskich przypominamy o sukcesach sportowych, które przyczyniły się do budowania tożsamości narodowej i dumy z osiągnięć reprezentantów kraju.

Rok 2024 rokiem Witolda Gombrowicza

Witold Gombrowicz

Witold Gombrowicz (1904–1969) - w 120. rocznicę urodzin tego wybitnego pisarza przypominamy o jego wpływie na literaturę XX wieku. Gombrowicz, autor takich dzieł jak Ferdydurke czy Trans-Atlantyk, był mistrzem gry słowem i ironii, co czyni go jednym z najbardziej oryginalnych pisarzy polskich.

Rok 2024 rokiem Czesława Miłosza

Czesław Miłosz (1911–2004) - w 20. rocznicę śmierci wspominamy laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, poetę i eseistę, którego twórczość odzwierciedlała głębokie rozważania nad moralnością, historią i kondycją ludzką. Jego dzieła, takie jak Zniewolony umysł czy Rodzinna Europa, są kluczowe dla zrozumienia współczesnej historii i kultury.

Rok 2024 rokiem Władysława Zamoyskiego

Władysław Zamoyski

Władysław Zamoyski (1853–1924) - w 100. rocznicę śmierci tego polityka i działacza społecznego, przypominamy o jego roli w odbudowie niepodległej Polski. Zamoyski był także znanym mecenasem sztuki i założycielem Zakopanego jako centrum kultury polskiej. W sądzie międzynarodowym w Grazu uzyskał w 1902 r. wyrok przekazujący okolice Morskiego Oka z Królestwa Węgierskiego do Galicji.

Rok 2024 to Rok Edukacji Ekonomicznej

PKO w Krakowie w 1924

Rok Edukacji Ekonomicznej - w 100. rocznicę istotnych reform gospodarczych Władysława Grabskiego, wprowadzenia złotego polskiego, a także powołania Banku Polskiego i Banku Gospodarstwa Krajowego, rok 2024 przypomina o znaczeniu wiedzy ekonomicznej w kształtowaniu przyszłości kraju. Jest to także rocznica wydania przez Janusza Korczaka Bankructwa małego Dżeka, książki edukacyjnej dla dzieci, która w prosty sposób wyjaśnia zasady ekonomii.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz