414 lat temu polska husaria odniosła prześwietne zwycięstwo w bitwie pod Kłuszynem |
Dziś obchodzimy rocznicę jednego z największych triumfów w historii polskiego oręża. Hetman Stanisław Żółkiewski odniósł zwycięstwo w bitwie pod Kłuszynem nad wojskami moskiewskimi i ich sojusznikami, które szły z odsieczą Smoleńskowi. W obliczu klęski bojarzy zdetronizowali cara Wasyla Szujskiego i obwołali carem królewicza polskiego Władysława, a Żółkiewski wkroczył do Moskwy.
Bitwa pod Kłuszynem była niezwykłą konfrontacją, w której siły Rzeczypospolitej pod dowództwem hetmana Stanisława Żółkiewskiego pokonały znacznie liczniejsze oddziały rosyjsko-szwedzkie. Pomimo dysproporcji sił, dzięki wybitnym zdolnościom taktycznym i niezłomnej odwadze polskich husarii, bitwa zakończyła się druzgocącym zwycięstwem Rzeczypospolitej.
Tak swój triumf w bitwie opisywał sam Żółkiewski:
„Zdarzył Pan Bóg z miłosierdzia swego, po tak wielu się obracaniach i ich i naszych, że dzielność i męstwo rycerstwa Waszej Królewskiej Mości przemogło nieprzyjaciela, najprzód Moskwa a potem i cudzoziemcy jęli uciekać. Na cudzoziemcach konnych wjechali żołnierze Waszej Królewskiej Mości w ich obóz bijąc, siekąc tak , iż ich i z obozu pędzili w las.”
Dla współczesnych obserwatorów, bitwa pod Kłuszynem stanowi inspirujący przykład siły polskiego ducha i nieugiętości w obliczu przeciwności.
Czytaj także:
- Hetman nad hetmany. Stanisław Żółkiewski - wielki wódz i zdobywca Moskwy
- Bitwa pod Kłuszynem. Największy triumf Rzeczpospolitej Obojga Narodów nad Rosją w jej historii
- Dymitriady i wojna polsko-rosyjska (1609–1618). Czyli jak Polacy zdobyli Kreml
- 500 lat wojen Polski z Rosją. Od XV w. nie było stulecia, by Polska nie toczyła wojny z Rosją
- Największe porażki militarne w historii Rosji. Te wojny Rosja przegrała
- Władysław IV Waza był carem Rosji trzy lata. Dlaczego nie udała się próba stworzenia wielkiego polsko-rosyjskiego imperium?
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.