Matura z historii 2013: przewodniki, arkusze, dyskusje, giełda pytań


W piątek 17 maja  2013 r.  odbędzie się  egzamin maturalny z historii. Jak co roku mamy dla Was porcję informacji i pomocy maturalnych. Przygotowaliśmy dla Was poradnik maturalny, giełdę pytań, a w dniu matury na żywo zaraz po zakończeniu egzaminu będziemy rozwiązywać zadania z obu poziomów.

Matura i wypracowanie z historii

Polecamy Wam przede wszystkim dwa artykuły: Wypracowanie maturalne z historii – przewodnik i O tym jak pisać słów kilka, gdzie znajdziecie wiele cennych rad i tricków przydatnych podczas przygotowywania się i pisania wypracowania z historii.

Jednak zanim je przeczytacie zapoznajcie się z podstawowymi informacjami związanymi z egzaminem maturalnym:  Matura – informacje podstawowe [ocena, odwołania, zwolnienia].

Kolejnym ważnym  materiałem, który dla Was przygotowaliśmy jest artykuł: Maturalne wypracowania z historii na przestrzeni lat. Analiza. Znajdziecie tam cenne wskazówki związane z wypracowaniem maturalnym z historii, czyli najlepiej punktowanym zadaniem maturalnym na poziomie rozszerzonym.

Kluczem do dobrego przygotowania oprócz nauki i systematyczności jest poznanie zagadnień maturalnych. Są one zobowiązujące dla osób układających arkusze maturalne - Wymagania egzaminacyjne matura z historii poziom rozszerzony.

Odpowiedzi: Matura z historii 2013: arkusze i klucz odpowiedzi

Tematy, pewniaki i przecieki

Podobnie jak w poprzednich latach przygotowaliśmy dla Was giełdę pytań. Możecie na niej spekulować o tematach maturalnego wypracowania i wymieniać się swoimi przeczuciami w tym zakresie. Giełda jest dostępna na naszym forum (trzeba się zarejestrować, ale rejestracja jest szybka i darmowa) w temacie: Matura z historii 2012 – giełda pytań.

Maturzyści co roku w okresie maturalnym szukają przecieków i dyskutują o pewniakach, by ułatwić sobie egzamin. Czy przecieki i pewniaki to prawda czy mit? Sprawdzamy w artykule: Matura z historii pewniaki i przecieki?

Poprzednie lata

Dla porównania mamy dla Was odpowiedzi i przykładowe schematy wypracowań z historii z poprzednich lat:

Matura z historii 2012: arkusze i klucz odpowiedzi
Konspekt, schemat wypracowania – Matura z historii 2011 r. – temat I: “Scharakteryzuj przemiany ustrojowe w Rzeczypospolitej w latach 1764–1795″
Konspekt, schemat wypracowania – Matura z historii 2011 r. – temat II: „Czy II RP była państwem demokratycznym?”
Matura z historii 2011: arkusze maturalne – klucz odpowiedzi poziom podstawowy i rozszerzony
Konspekt wypracowania – Matura z historii 2009 r. – temat I
Konspekt wypracowania – Matura z historii 2009 r. – temat II
Konspekt wypracowania – Matura z historii 2008 r. – temat I

Rekrutacja na studia

Dla maturzystów, którzy myślą o studiach historycznych przygotujemy podobnie jak w ubiegłym roku opracowanie zasad rekrutacji na historię, które będzie użyteczne w trakcie rekrutacji.

Zasady z ubiegłych lat:

Zasady rekrutacji na historię 2010/2011

Zapytaj

Jeśli masz ochotę podyskutować na temat tegorocznej matury z historii lub chcesz o coś zapytać koniecznie zajrzyj do tematu “Matura z historii 2012″, który znajdziesz na naszym forum lub zapytaj w komentarzu. Na forum czekają na Was nasi eksperci. Rejestracja na forum jest w pełni bezpłatna.


Czytaj także:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

 1. Hubert pisze:

  Sądzę, że mogą być takie tematy:
  -Ekspansja Rzymu
  -Katyń
  -Żydzi w Polsce od XIV do XVII wieku
  -Żydzi w Polsce w XX wieku
  -Stosunek Polaków do Żydów w czasie II WŚ
  -Stosunki polsko-ukraińskie
  -Stosunki polsko-białoruskie

  Ale będą jaja jeśli będzie któryś z tych tematów!

Zostaw własny komentarz