Nagrody SYBILLA 2012 rozdane. Zobacz wydarzenia muzealne roku


Uroczysta gala wręczenia nagród Sybilla 2012 odbyła się w gmachu Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Była to już XXXIII edycja Konkursu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na Wydarzenie Muzealne Roku.

Trzeba przyznać, że konkurencja była silna. Na pierwszy rzut oka widać postępującą modernizację i coraz częstsze wykorzystanie multimediów w tworzeniu ekspozycji muzealnych. Czyżby oznaczało to koniec placówek, w których niczego nie można dotknąć, a to co pokazane należy oglądać z daleka?

Poniżej lista laureatów i nominowanych: 

Kategorii Wystawa Sztuki

Laureatem zostało Muzeum Sztuki w Łodzi z ekspozycją zatytułowaną „Dźwięki elektrycznego ciała. Eksperyment w sztuce i muzyce w Europie Wschodniej 1957-1984”

Jak czytamy w katalogu:

„Wystawa stanowiła bezprecedensową próbę ujęcia skomplikowanych zależności między eksperymentalną muzyką i sztukami wizualnymi w Europie Wschodniej od lat pięćdziesiątych. Zaprezentowane zostały na niej filmy eksperymentalne, rzeźby dźwiękowe, instalacje oraz partytury najważniejszych i najbardziej innowacyjnych artystów tego okresu. Część materiałów została pokazana publicznie po raz pierwszy; specjalnie na potrzeby wystawy powstały rekonstrukcje niektórych prac”.

Nominowani:

  • Muzeum Narodowe w Warszawie - „Wywyższeni: od faraona do lady Gagi”
  • Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie - „Miasto na sprzedaż”
  • Muzeum -Zamek Górków w Szamotułach - „Max Rabes (1868-1944). Stała wystawa obrazów niemieckiego artysty, urodzonego w Szamotułach, profesora Akademii Berlińskiej”

Kategoria Wystawy historyczne

Nagroda trafiła do Muzeum Historii Polski w Warszawie za wystawę „Pod wspólnym niebem. Rzeczpospolita wielu narodów, wyznań i kultur (XVI-XVIII w.)”

„Wystawa [...] poruszyła niełatwy temat wspólnej, nie zawsze pokojowej, egzystencji na terenach I Rzeczypospolitej rozmaitych grup narodowościowych, etnicznych oraz religijnych, obalając jednocześnie wiele narosłych wokół tej tematyki stereotypów. Na ekspozycji wykorzystano tradycyjne i najnowocześniejsze metody wystawiennicze. Zaprezentowano kilkaset, często bezcennych obiektów rozproszonych na terenie całego kraju. Przygotowanie wystawy wiązało się z wykonaniem ogromnej pracy merytorycznej, ekspozycyjnej,opracowaniem zróżnicowanej oferty wydarzeń edukacyjnych. Efektem tego wysiłku było powstanie wspaniałej wystawy historycznej, która spotkała się z ogromnym odzewem publiczności”.

Nominowani:

  • Centralne Muzeum Włókiennictwa - „W kuchni Pani Goldbergowej”
  • Zamek Królewski w Warszawie – Pomnik Historii i Kultury Narodowej - „Stanisław August, ostatni król Polski. Polityk, mecenas, reformator 1764-1795”
  • Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku - „Z dziejów Kłodzka”

Kategoria Wystawy etnograficzne i archeologiczne

Sybillą 2012 uhonorowano Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi za ekspozycję „Wyróżnieni strojem. Huculszczyzna – tradycja i współczesność”

„Wystawa ta to opowieść o ubieraniu się, pokazująca znaczenie rzeczy na kolejnych etapach życia człowieka. Na wystawie zostały pokazane stroje znajdujące się współcześnie na Ukrainie, na obszarze Karpat Wschodnich, w widłach Prutu, Czeremoszu i Cisy, u stóp Gorganów i zarnohory”.

Nominowani:

  • Muzeum Historii Katowic - „U nos doma na Nikiszu. We wnętrzu nikiszowieckiego mieszkania”
  • Muzeum Narodowe w Poznaniu - „Rzeczy mówią. 100 lat zbiorów etnograficznych w Poznaniu”
  • Muzeum Początków Państwa Polskiego - „Początki państwa polskiego”

Kategoria Wystawy przyrodnicze

Nie przyznano nagrody.

Nominowani:

  • Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku - „Żywa wystawa czyli o hodowli rodzimych ras zwierząt gospodarskich”
  • Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu - „I mięczak może mieć powód do dumy...”

Kategoria Wystawy techniki

Nagroda trafiła do Muzeum Architektury we Wrocławiu - „Ernst May (1886-1970). Nowe miasta na trzech kontynentach”

„Ekspozycja prezentowała uporządkowane chronologicznie etapy twórczości Ernsta Maya od najwcześniejszego okresu działalności na Śląsku, we Frankfurcie,w Moskwie i Afryce, po Niemcy Zachodnie okresu powojennego. Temu układowi towarzyszyły obszerne omówienia najważniejszych idei i koncepcji architekta, takich jak: system miast-satelitów, funkcjonalnej zabudowy linijkowej czy prefabrykacji w budownictwie mieszkaniowym. Na podkreślenie zasługuje zaprezentowanie w ramach wystawy słynnej kuchni frankfurckiej, którą May wraz z zespołem Margarette Schutte-Lihotzky stworzył dla eksperymentalnego projektu osiedli mieszkaniowych lat 20. XX w. pod nazwą Nowy Frankfurt”.

Nominacje:

  •  Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego - „Wszystko …jest liczbą – interaktywna wystawa stała”

Kategoria Wystawy i inne przedsięwzięcia o tematyce martyrologicznej

Nagrody nie przyznano

Nominacje:

  • Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach – Opolu - „W niewoli niemieckiej”
  • Muzeum Stutthof w Sztutowie - „Opracowanie koncepcji i wdrożenie projektu „pomorska teka edukacyjna” jako praktyka współczesnej innowacji edukacyjnej w miejscu pamięci”
  • Państwowe Muzeum na Majdanku - „Pamięć miejsca - modernizacja i rozbudowa stałej ekspozycji plenerowej poświęconej historii niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku”

Kategoria Opracowania naukowe, publikacje i wydawnictwa multimedialne

Nagrodę przyznano Muzeum Narodowemu we Wrocławiu za „Malarstwo europejskie XV-XX w. Trzy wydawnictwa z serii: katalogi zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu”

Nominacje:

  • Muzeum Archeologiczo-Historyczne w Elblągu - „Seria wydawnicza Studia nad Truso”
  • Muzeum Historii Katowic - „Katowice. Środowisko, dzieje, kultura, język i społeczeństwo”
  • Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju - „Papiery wzorzyste. Katalog zbiorów Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju”

Kategoria Konserwacja muzealiów

Sybilla trafiła do Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej za konserwację wyposażenia kościoła pw. św. Marka w Parku Etnograficznym Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej

„Dzięki pracom konserwatorskim uratowano i zachowano w całości zupełnie wyjątkowy zespół zabytków. Jego wielkim walorem jest jednorodność i komplementarność: powstał dla jednego miejsca w stosunkowo niedługim przedziale czasowym (większość w 2. poł. XIX w.), służył tym samym celom i w zasadzie jako całość stał się zespołem ekspozycyjnym [...]. Przeprowadzona w Muzeum Kultury Ludowej konserwacja przywróciła tym zabytkom ich pierwotny wygląd, nadając im jednocześnie wysokie walory estetyczne”.

Nominacje:

  • Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie - Konserwacja Królewskiej Kolekcji Rzeźb gipsowych
  • Muzeum Narodowe w Warszawie - Prace konserwatorsko-restauratorskie obrazu Bitwa pod Grunwaldem Jana Matejki
  • Muzeum Podlaskie w Białymstoku - Konserwacja unikatowych XVI wiecznych pobizantyjskich fresków z Supraśla

Kategoria Przedsięwzięcia edukacyjne

Nagrodą uhonorowano Muzeum Sztuki w Łodzi za Kulturanek

„Czy sztuka współczesna jest trudna, nudna, niezrozumiała, elitarna? Dlaczego większość ludzi tak uważa? Czy można to zmienić? Muzeum Sztuki w Łodzi podjęło się tego zadania w formie autorskiego programu telewizyjnego, opartego w pełni na przeprowadzonych w instytucji działaniach edukacyjnych, wychodząc z założenia, że telewizja pozwoli upowszechnić wiedzę o sztuce XX i XXI w. oraz samą praktykę edukowania na jej temat najmłodszych na o wiele większą skalę, niż ograniczone – siłą rzeczy – swym zasięgiem warsztaty prowadzone w muzeum. Każdy odcinek programu opierał się na pracy z jednym dziełem z kolekcji muzeum. Dzieła dostarczały inspiracji do działań wizualnych, a także animacyjnych na poziomie problemów warsztatowych, tematycznych, kontekstualnych. Odbiorcami programu były dzieci w wielu 7-13 lat oraz ich opiekunowie. W roli ekspertów i gości udział wzięli m.in. Piotr C. Kowalski, Krzysztof M. Bednarski, Tomasz Rodowicz. Pozycja tak dzieci, jak i dorosłych była równie cenna i równoważna: każdy z uczestników miał możliwość zadawania pytań i udzielania odpowiedzi”.

Nominacje:

  • Muzeum Górnośląskie w Bytomiu - Wizjer. Obraz w kulturze, kultura obrazu
  • Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy - Wyczółko-bus

Kategoria Zarządzanie i organizacja, w tym inwestycje muzealne

Ośrodek Kultury Morskiej w Gdańsku (z prawej) / fot. cmm.pl

Laureatem zostało Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku - Przebudowa i rozbudowa infrastruktury kulturalnej CMM w Gdańsku na potrzeby Ośrodka Kultury Morskiej

„Ideą było stworzenie przestrzeni do zintensyfikowania działań w zakresie ochrony i upowszechniania brzegowego oraz morskiego dziedzictwa kulturowego. Jednocześnie wymogiem Muzeum było zastosowanie światowych standardów w zakresie prezentowania dziedzictwa kulturowego, wykorzystania współczesnych rozwiązań i technologii multimedialnych, interaktywnych technik przekazu. Projekt budowy OKM obejmował wszystkie etapy charakterystyczne dla nowych inwestycji realizowanych nie tylko w gęsto zabudowanym terenie, ale również na obszarze wpisanym do rejestru zabytków. Realizacja inwestycji rozpoczęła się w 2008 r. a otwarcie nastąpiło po czterech latach. Powstał nowoczesny budynek idealnie harmonizujący z otoczeniem, obejmujący część ekspozycyjną, edukacyjną, konserwatorską, nawiązujący swą architekturą do historycznej zabudowy Gdańska”.

Nominacje:

  • Muzeum Archeologiczne w Poznaniu - Rezerwat archeologiczny Genius loci na Ostrowie Tumskim w Poznaniu
  • Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce - Ponarwie. Konserwacja i rewitalizacja fortu ziemnego i pomnika - mauzoleum poległych w bitwie pod Ostrołęką 26 maja 1831 roku
  • Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju - Ochrona i zabezpieczenie zabytkowego kompleksu Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz