Kalendarium historyczne. Zobacz najważniejsze rocznice historyczne


Wrzesień

1 września

Chwała i cześć obrońcom ojczyzny! Rocznica wybuchu II wojny światowej.

Bolesław Chrobry stojący na czele wojsk polskich odniósł miażdżące zwycięstwo nad wojskami niemieckimi w bitwie pod Budziszynem w czasie wyprawy cesarza Henryka II Świętego na Polskę.

O 4.45 rozpoczął się atak niemieckiego pancernika Schleswig-Holstein na placówkę Wojskowej Składnicy Tranzytowej, rozpoczynając tym samym pierwszą bitwę II wojny światowej. Obrońcy Westerplatte, mimo przeważających sił wroga, bronili się do 7 września. 1 września bronili się także bohaterscy Obrońcy Poczty Polskiej. Tragedia pierwszych dni września 1939 r. nieodłącznie wiąże się również z budynkiem Victoriaschule, gdzie hitlerowcy przewieźli przedstawicieli Polonii Gdańskiej. Szacuje się, że liczba aresztantów sięgała nawet 3 tys. osób.

2 września

Samolot typu PZL.23 Karaś zbombardował fabrykę w Oławie. Było to pierwsze bombardowanie terytorium Niemiec w czasie II wojny światowej.

7 września

Ryszard Riedel skończyłby dziś 60 lat. Legendarny lider kultowej grupy Dżem urodził się 07.09.1956 roku w Chorzowie. Zmarł 38 lat później na skutek uzależnienia od narkotyków.

W Warszawie żołnierze AK dokonali udanego zamachu na Franza Bürkla, znanego z sadyzmu i mordowania dla przyjemności zastępcę komendanta więzienia na Pawiaku. Wyrok wykonał 1 pluton kompanii Agat Kedywu Komendy Głównej AK.

Rozpoczęła się obrona Wizny, bitwy określanej mianem „Polskich Termopili”. Kilkuset polskich żołnierzy pod dowództwem kpt. Władysława Raginisa stawiało heroiczny opór wielokrotnie liczniejszym siłom niemieckim dowodzonym przez gen. Heinza Guderiana. Raginis mimo, iż brak było szans na zwycięstwo walczył do końca a zamiast niewoli wybrał samobójstwo. W 2012 r. pośmiertnie został awansowany do stopnia majora.

8 września

Ryszard Siwiec dokonał samospalenia na znak protestu przeciw inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację.

Siły polsko-litewskie pokonały pod Orszą liczące nawet 80 tys. wojska moskiewskie. Hetman Konstanty Ostrogski za to świetnie rozegrane zwycięstwo doczekał się przydomku Scypion Ruski.

9 września

Hetman polny koronny Feliks Kazimierz Potocki pokonał Tatarów w bitwie pod Podhajcami, która uchodzi za ostatnią zwycięską bitwę polskiego wojska nad Tatarami.

12 września

Pod Wiedniem wojska polsko-autriacko-niemieckie pod dowództwem króla Jana III Sobieskiego rozgromiły armię Imperium Osmańskiego. Pokonani Osmani przeszli do defensywy i przestali stanowić zagrożenie dla chrześcijańskiej Europy. Walka o przeniesienie Islamu w głąb kontynentu nie powiodła się.

15 września

Pod Sommą po raz pierwszy na polu bitwy wykorzystano czołgi. Szarża brytyjskich Mark I na niemieckie pozycje stała się początkiem rozwoju nowej broni. Ich atak nie tylko zaskoczył przeciwnika, ale również spowodował kilkunastokilometrową wyrwę w jego froncie.

17 września

ZdRadziecka napaść. O świcie ZSRR bez określonego w prawie międzynarodowym wypowiedzenia wojny dokonało zbrojnej napaści na Polskę. W dniu 20 września 1939 r., na wschód od Brześcia spotkali się żołnierze obu okupantów.

18 września

Król Czech Władysław II Jagiellończyk został koronowany w katedrze w Székesfehérvár na króla Węgier i Chorwacji. Był synem polskiego króla Kazimierza Jagiellończyka. Tym samym Jagiellonowie panowali w Europie Środkowej.

Załoga internowanego w Tallinie polskiego okrętu podwodnego ORP Orzeł brawurowo uciekła z Estonii i przedostała się do Anglii, gdzie następnie walczył po stronie Aliantów. Nie są znane dokładna data, miejsce i przyczyna jego zaginięcia. Polska Marynarka Wojenna nie ustaje w poszukiwaniach wraku Orła.

19 września

Rotmistrz Witold Pilecki dobrowolnie dał się aresztować Niemcom w ulicznej łapance na Żoliborzu. Zrobił to, by dostać się w celach wywiadowczych do obozu KL Auschwitz. Współorganizował w nim także obozową konspirację. Z obozu uciekł w 1943 r. O niemieckich zbrodniach mówią m.in. Jego raporty o Holocauście.

20 września

2500 polskiej jazdy pod komendą Janusza Zbaraskiego rozbiło pod Toropcem 4000 doborowej kawalerii rosyjskiej. Do niewoli trafili dwaj rosyjscy wojewodowie Dmitrij Czeremisow i Grigorij Naszczokin. To starcie było jednym z elementów zwycięskiej dla Polski wojny z Rosją.

Rozpoczęła się bitwa niemeńska, która umożliwiła armii II RP na ostateczne przejęcie inicjatywy w wojnie polsko-rosyjskiej. Wywarła korzystny dla Polski wpływ na przebieg pokojowych rokowań w Rydze. Siły bolszewickie poniosły dotkliwe straty.

21 września

W trakcie operacji „Market Garden” nastąpił desant polskiej 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej w holenderskiej miejscowości Driel. Operacja, która miała umożliwić Aliantom ominięcie linii Zygfryda i w efekcie szybsze zakończenie wojny zakończyła się niepowodzeniem.

22 września

W wyniku wydarzeń i strajków z sierpnia 1980 założono Niezależne Zrzeszenie Studentów, będące studenckim odpowiednikiem „Solidarności”.

23 września

Jan Olbracht został koronowany na Wawelu na króla Polski. Tron objął po swoim ojcu Kazimierzu Jagiellończyku. Uznaje się, że za jego panowania po raz pierwszy zebrał się polski parlament dwuizbowy.

25 września

Polskie oddziały pod wodzą Jana Karola Chodkiewicza pokonały pod Białym Kamieniem kilkukrotnie liczniejsze siły szwedzkie. Husaria rozbiła rajtarię, a Szwecja straciła kilka tysięcy żołnierzy.

26 września

Czterech przyszłych premierów Polski (J. Piłsudski, W. Sławek, A. Prystor i T. Arciszewski) napadło i obrabowało rosyjski pociąg przewożący pieniądze z Kongresówki do Sankt Petersburga. Przejęto 200 812 rubli i 61 kopiejek, które wykorzystano na polskie organizacje wojskowe.

27 września

Wojskom Władysława Łokietka udało się pod Płowcami zatrzymać marsz armii krzyżackiej na Brześć i zmusić ją do odwrotu do Torunia. Historycy podkreślą przede wszystkim pozytywny wpływ tego starcia na morale Polaków.

Dzięki zaskoczeniu wroga i przewadze taktycznej polskie wojska pod dowództwem Jana Karola Chodkiewicza rozbiły pod Kircholmem znacznie silniejsze siły szwedzkie. Husaria triumfowała, a król szwedzki Karol IX Sudermański ledwo uszedł z bitwy cało.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

2 komentarze

  1. Katarzyna pisze:

    dlaczego nie ma roku wydarzenia?

  2. Jozef pisze:

    Szczególny wybór rocznic majowych. Dlaczego nie ma choćby zamachu na Jana Pawła II 13 maja i jego urodzin 18 maja, zakńczenia II wojny swiatowej itd

Zostaw własny komentarz