Kalendarium historyczne. Zobacz najważniejsze rocznice historyczne


Grudzień

1 grudnia

W Brzeźnicy urodził się Jan Długosz. Kronikarz, kanonik krakowski, historyk, autor dzieła Roczniki, czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego.

5 grudnia

Powołano Centrolew - sojusz partii centrowych i lewicowych zawiązany w celu zwalczania systemu rządów sanacji obozu Józefa Piłsudskiego. Sanacyjny rząd w następnym roku odpowiedział falą aresztowań opozycyjnych polityków, których osadzono w twierdzy brzeskiej nad Bugiem. Wśród nich był Wincenty Witos.

W Zułowie urodził się Józef Piłsudski. Naczelnik Państwa, marszałek Polski, premier Polski, Generalny Inspektorat Sił Zbrojnych, jeden z twórców wolnego i niepodległego państwa Polskiego. Zmarł 12 maja 1935 r. w Warszawie.

6 grudnia

W Wilnie urodziła się Barbara Radziwiłłówna. Królowa Polski ‚druga małżonka Zygmunta Augusta

8 grudnia

Zygmunt I Stary został wybrany na Sejmie w Piotrkowie na króla Polski.

9 grudnia

Istniejąca od 4 lutego 1951 roku Sekcja Piłki Nożnej Głównego Komitetu Kultury Fizycznej powróciła do nazwy Polski Związek Piłki Nożnej.

10 grudnia

Henryk Sienkiewicz odebrał Literacką Nagrodę Nobla. Był jej szóstym laureatem. Otrzymał ją za za „wybitne osiągnięcia w dziedzinie epiki i rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu”.

12 grudnia

Aleksander Jagiellończyk został koronowany w katedrze na Wawelu na króla Polski. Za jego panowania sejm w Radomiu uchwalił konstytucję praw Nihil novi.

13 grudnia

W Polsce wprowadzono stan wojenny, będący stanem nadzwyczajnym wprowadzonym na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, niezgodnie z Konstytucją PRL. W okresie jego obowiązywania z rąk milicji oraz SB zginęło co najmniej kilkadziesiąt osób.

14 grudnia

Książę Siedmiogrodu Stefan Batory został ogłoszony królem Polski i wielkim księciem litewskim. Zasłynął m.in. reformą wojska i zwycięską wojną polsko-rosyjską zakończoną w Jamie Zapolskim.

15 grudnia

Grudzień 1970: grupa robotników podpaliła budynek Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Gdańsku.

16 grudnia

Wojska Rzeczpospolitej dowodzone przez Mikołaja Potockiego rozbiły siły kozackie w bitwie pod Kumejkami.

19 grudnia

W Opocznie urodził się Edmund Biernacki lekarz, patolog i neurolog. Jako pierwszy zaobserwował związek pomiędzy szybkością opadania krwinek w osoczu, a stanem organizmu (1897 r.). Badanie nazywane jest odczynem biernackiego (OB).

20 grudnia

Polska została oficjalne przyłączona do Internetu. Pierwsze komputery z dostępem do Internetu znajdowały się Krakowie, Katowicach, Toruniu i Warszawie. Pierwsze IP w Polsce 19.11.1990 r. otrzymał Instytut Fizyki Jądrowej w Krakowie.

21 grudnia

Gen. Leopold Okulicki został oficjalnie mianowany dowódcą Armii Krajowej. Na stanowisku zastąpił gen. Tadeusza Komorowskiego. Wydał rozkaz o demobilizacji AK. Został podstępnie aresztowany przez NKWD, zginął w więzieniu na Łubiance w Moskwie.

23 grudnia

Sejm PRL przyjął ustawę o działalności gospodarczej zwaną ustawą Wilczka. Ta zaledwie składająca się z 55 artykułów ustawa uznawana jest za niedościgniony wzór ustawy, dającej najwięcej wolności gospodarczej polskim przedsiębiorcom. Art. 1: „Podejmowanie i prowadzenie działalności gospodarczej jest wolne i dozwolone każdemu na równych prawach, z zachowaniem warunków określonych przepisami prawa.”

24 grudnia

W Zaosiu lub Nowogródku urodził się Adam Mickiewicz. Jeden z Trzech Wieszczów polskiego romantyzmu. Stracić ją [poezję Mickiewicza] – to coś więcej niż sprzeniewierzyć się jej treściom moralnym, to prawie tyle, co przestać być Polakiem - Julian Przyboś.

26 grudnia

Szwedzi zakończyli nieudane oblężenie Jasnej Góry. Obrona klasztoru stała się ważnym symbolem polskiego oporu przed najeźdźcą z północy.

27 grudnia

Wybuchło powstanie wielkopolskie zakończone zwycięstwem powstańców i przyłączeniem większości Prowincji Poznańskiej do Rzeczypospolitej Polskiej.

Zygmunt III Waza przez arcybiskupa gnieźnieńskiego i prymasa Polski Stanisława Karnkowskiego został koronowany w Krakowie na króla Polski.

31 grudnia

Jerzy Różycki, Marian Rejewski i Henryk Zygalski pod koniec grudnia 1932 r. złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigmy.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

3 komentarze

  1. Katarzyna pisze:

    dlaczego nie ma roku wydarzenia?

  2. Jozef pisze:

    Szczególny wybór rocznic majowych. Dlaczego nie ma choćby zamachu na Jana Pawła II 13 maja i jego urodzin 18 maja, zakńczenia II wojny swiatowej itd

  3. Malgorzata pisze:

    dlaczego nie pod kazdym wydarzeniem historycznym nie jest podany rok zdarzenia pozdrawiam

Zostaw własny komentarz