Kalendarium historyczne. Zobacz najważniejsze rocznice historyczne


Marzec

7 marca

Rozpoczął się I zjazd gnieźnieński. W spotkaniu monarchów uczestniczyli polski książę Bolesław I Chrobry i cesarz Otton III.

13 marca

Król Zygmunt III Waza ogłosił przyłączenie Estonii do Rzeczypospolitej

14 marca

W Tarnowie urodził się Józef Bem.  Polski generał, uczestnik powstania listopadowego i Wiosny Ludów. Naczelny wódz powstania węgierskiego 1848–1849. Bohater narodowy Polski i Węgier.

Urodził się jeden z najwybitniejszych fizyków XX wieku - Albert Einstein. Twórca ogólnej i szczególnej teorii względności, kwantowej teorii ciepła właściwego, współtwórca korpuskularno-falowej teorii światła. Laureat Nagrody Nobla. Zmarł 8 kwietnia 1955 r.

15 marca

Dywizja Stefana Czarnieckiego rozgromiła Szwedów w bitwie pod Jarosławiem

16 marca

Adam Małysz odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w konkurach o Puchar Świata w skokach narciarskich.

18 marca

Zygmunt III Waza podjął decyzję o przeniesieniu siedziby władcy do Warszawy. Decyzja ta podyktowana była przez dogodniejsze położenie geograficzne Warszawy w perspektywie szwedzkich planów króla. Impulsem do przeniesienia rezydencji władcy był wybuchły w 1596 roku pożar Wawelu. Wbrew obiegowej opinii, Warszawa nie stała się jednak w 1596 roku stolicą Rzeczypospolitej. Pozostał nią Kraków, zaś Warszawa otrzymała status Miasta Rezydencjonalnego Jego Królewskiej Mości.

20 marca

Albert Einstein opublikował Ogólną Teorię Względności, która stała się jedną z najbardziej przełomowych teorii w dziejach fizyki.

W Krakowie urodził się August Emil Fieldorf, ps. „Nil”. Generał, organizator i szef Kedywu Komendy Głównej AK, zastępca Komendanta Głównego AK, jeden z najbardziej zasłużonych oficerów WP i AK. Kawaler Order Orła Białego i dwóch orderów Virtuti Militari. Czterokrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych. Kawaler Krzyża Niepodległości i Krzyża Zasługi.

21 marca

We Francji przyjęto Kodeks Cywilny, nazwany Kodeksem Napoleona. Była to pierwsza wielka kodyfikacja i unifikacja prawa francuskiego, wprowadzająca przełomowe rozwiązania takie jak zniesienie przymusu cechowego i wolność wyboru zawodu, równość wszystkich wobec prawa, precyzyjne prawo spadkowe czy rozwody i śluby cywilne.

Powstała Krajowa Reprezentacja Polityczna skupiająca cztery główne partie Polskiego Państwa Podziemnego: PPS-WRN, SN, SL i SP.

W Krakowie Walenty Badylak dokonał samospalenia – był to protest przeciwko zmowie milczenia wokół zbrodni w Katyniu

24 marca

Dziś mija dokładnie 43 lata od chwili, kiedy brytyjski zespół Pink Floyd wydał album „Dark side od the Moon”.

Około godziny 10, na Rynku Głównym w Krakowie ogłoszono „Akt powstania obywatelów mieszkańców województwa krakowskiego”. Dokument ten proklamował wybuch insurekcji przeciwko Rosji i walkę o niepodległość Polski.

25 marca

Założono Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela (ROPCiO), jawną opozycyjną organizację skupiającą głównie centrowych i antykomunistycznych działaczy.

26 marca

Odbyła się akcja pod Arsenałem, w której Grupy Szturmowe Szarych Szeregów uwolniły Jana Bytnara „Rudego” i ponad 20 innych więźniów, przewożonych z siedziby Gestapo przy Alei Szucha na Pawiak. Atak na strzeżony przez niemieckich żołnierzy konwój, pod kryptonimem „Meksyk II”, został przeprowadzony w biały dzień, przy skrzyżowaniu ulic Bielańskiej i Długiej. Głównodowodzącym akcji był Stanisław Broniewski „Orsza”, a bezpośrednim dowódcą Tadeusz Zawadzki „Zośka”. Wzięło w niej udział 28 harcerzy.

28 marca

Arcybiskup gnieźnieński Jarosław Bogoria Skotnicki w obecności króla Kazimierza Wielkiego dokonał konsekracji wawelskiej Katedry. Rozpoczęcie wznoszenia gotyckiej katedry rozpoczęto za panowania króla Władysława Łokietka.

29 marca

Adam Mickiewicz podpisał w Rzymie akt zawiązania Legionu Polskiego, zwanego Legionem Mickiewicza. Oddziałowi towarzyszyły hasła polityczne ujęte w „Składzie zasad”, będącym manifestem demokratycznej i wolnej Polski.

30 marca

We Lwowie, w oknie apteki Pod Złotą Gwiazdą, zabłysła pierwsza na świecie lampa naftowa skonstruowana przez Polaka Ignacego Łukasiewicza. Polak jako pierwszy wykorzystał na skalę przemysłową pomysł destylacji ropy stając się twórcą przemysłu naftowego.

W  Zundert w Holandii urodził się Vincent Willem van Gogh, wybitny postimpresjonistyczny malarz, którego twórczość wywarła olbrzymi wpływ na sztukę XX wieku.

31 marca

Do użytku uroczyście oddano Wieżę Eiffla. Do dziś jest to najbardziej znany obiekt architektoniczny Paryża, uznawany za symbol tego miasta i niekiedy całej Francji. Jest najwyższą budowlą w Paryżu i piątą co do wysokości we Francji. W momencie powstania była najwyższą wieżą na świecie.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

2 komentarze

  1. Katarzyna pisze:

    dlaczego nie ma roku wydarzenia?

  2. Jozef pisze:

    Szczególny wybór rocznic majowych. Dlaczego nie ma choćby zamachu na Jana Pawła II 13 maja i jego urodzin 18 maja, zakńczenia II wojny swiatowej itd

Zostaw własny komentarz