Kalendarium historyczne. Zobacz najważniejsze rocznice historyczne


Sierpień

1 sierpnia

W Krakowie urodził się Zygmunt II August, wielki książę litewski i król Polski. Z jego inicjatywy na mocy unii lubelskiej Korona Królestwa Polskiego i Wielkie Księstwo Litewskie połączono w jedno państwo - Rzeczpospolitą Obojga Narodów.

Możesz spierać się o zasadność powstania, ale bohaterskich powstańców powinieneś czcić. W Ten dzień jest na to czas.

2 sierpnia

Utworzono Dywizjon 303 - najsłynniejszą jednostkę w historii polskiego lotnictwa. Piloci Dywizjonu do 8 maja 1945 r. zniszczyli, co najmniej 287 wrogich maszyn.

3 sierpnia

W Krakowie została utworzona przez Józefa Piłsudskiego Pierwsza Kompania Kadrowa - zalążek Wojska Polskiego.

5 sierpnia

Urodził się Aleksander Jagiellończyk, król Polski i wielki książę litewski. Za jego panowania sejm w Radomiu uchwalił konstytucję praw „Nihil novi”.

7 sierpnia

Rozpoczęła się bitwa pod Falaise, w której brała udział 1. Dywizja Pancerna pod dowództwem gen. Stanisława Maczka. Po pokonaniu Niemców we Francji, wzięła udział w natarciu na Belgię i Holandię, wyzwalając wiele tamtejszych miast.

9 sierpnia

W Kamionku urodził się Roman Dmowski. Polityk, minister spraw zagranicznych, współzałożyciel Narodowej Demokracji. Delegat Polski na konferencję paryską w 1919 i sygnatariusz traktatu pokojowego w Wersalu. Jeden z twórców Niepodległej Polski. „Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.”

14 sierpnia

Na zamku w Krewie zawarto unię, która m.in. przewidywała zawarcie małżeństwa pomiędzy królem Polski Jadwigą a wielkim księciem litewskim Władysławem Jagiełłą, który miał następnie objąć polski tron.

16 sierpnia

Rozpoczęło się zbrojne wystąpienia ludności polskiej zorganizowane przez Polską Organizację Wojskową Górnego Śląska mające na celu przyłączenie Górnego Śląska do Polski. Do historii przeszło, jako I powstanie śląskie.

Rozpoczęło się kontruderzenie znad Wieprza skierowane na tyły bolszewickiego Frontu Zachodniego. Ofensywa zakończyła się spektakularnym zwycięstwem Polaków i przesądziła o końcowym sukcesie wojennym Polski.

17 sierpnia

W Olesku urodził się Jan Sobieski. Król Polski i hetman wielki koronny. Odniósł wiele świetnych zwycięstw nad Turkami.
Dzięki swym wyczynom wojennym przez Turków zwany był Lwem Lechistanu, a przez chrześcijan Obrońcą Wiary.

19 sierpnia

Zygmunt III Waza został wybrany na króla Polski.

Wojska polskie pod wodzą starosty różańskiego Stanisława Leśniowolskiego pokonały w bitwie pod Newlem wielokrotnie liczniejsze wojska rosyjskie. „Leśniowolski maiąc o nich [Moskalach] wiadomość pewną / kazał w nocy ognie szeroko niecić / aby się tym więtsze woysko nieprzyiacielowi zdało: a położył się był [na noc] w mieyscu barzo dobrym y obronnym / tak iż wodę ze dwu stron miał około siebie.”

20 sierpnia

Winston Churchill podczas przemówienia w brytyjskiej Izbie Gmin na temat pilotów RAF-u i innych krajów alianckich, walczących w bitwie o Anglię wypowiedział słynne słowa: „Nigdy w dziejach wojen tak liczni nie zawdzięczali tak wiele tak nielicznym”. Polscy piloci w trakcie bitwy o Anglię zniszczyli ok. 170 niemieckich samolotów (ok. 12% strat niemieckich).

21 sierpnia

Prezydent RP Ignacy Mościcki wydał dekret o utworzeniu Rejonu Umocnionego Hel. Na jego terenie wzniesiono liczne budowle przeciwlotnicze i przeciwdesantowe. Rozbudowana została także sieć kolejowa i wybudowano wojskowe magazyny.

22 sierpnia

Polska armia dowodzona przez hetmana Jana Tarnowskiego rozbiła pod Obertynem kilkukrotnie liczniesze siły mołdawskie dowodzone przez Piotra Raresza. Po zwycięskiej bitwie hetman Tarnowski triumfalnie wjechał do Krakowa prowadząc jeńców, zdobyte chorągwie i działa.

23 sierpnia

Dziś Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. Obchodzony w rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow celem upamiętnienia ofiar zniewolenia, masowych deportacji i eksterminacji, popełnionych w ramach aktów agresji stalinizmu i nazizmu.

28 sierpnia

Dziś Święto Lotnictwa Polskiego. Obchodzone jest w rocznicę zwycięstwa kpt. pil. Franciszka Żwirki i inż pil. Stanisława Wigury w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych Challenge w 1932 r.

30 sierpnia

Podczas I wojny polsko-rosyjskiej wojska polskie pod wodzą króla Stefana Batorego zajęły Połock. Twierdza padła w 20 dni.

31 sierpnia

Pod Komarowem polska 1 Dywizja Jazdy pokonała w trakcie wojny polsko-bolszewickiej 1 Armię Konną. Była to największa bitwa konnicy tej wojny, jednocześnie stanowiąca jeden z momentów zwrotnych wojny. Na pamiątkę tego zwycięstwa obchodzone jest Święto Kawalerii Polskiej.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

2 komentarze

  1. Katarzyna pisze:

    dlaczego nie ma roku wydarzenia?

  2. Jozef pisze:

    Szczególny wybór rocznic majowych. Dlaczego nie ma choćby zamachu na Jana Pawła II 13 maja i jego urodzin 18 maja, zakńczenia II wojny swiatowej itd

Zostaw własny komentarz