Kalendarium historyczne. Zobacz najważniejsze rocznice historyczne


Kwiecień

1 kwietnia

Król Jan Kazimierz we lwowskiej katedrze złożył śluby, obrał Matkę Bożą za patronkę i Królową Polski oraz zapowiedział walkę z najazdem szwedzkim aż do zwycięstwa.

2 kwietnia

3 kwietnia

Do portu wojennego w Świnoujściu wpłynęły pierwsze polskie okręty. Były to 4 trałowce ORP „Czajka”, ORP „Mewa”, ORP „Rybitwa” i ORP „Żuraw”.

Rozpoczął się 1. sezon najwyższej ligi piłkarskiej w Polsce. Po raz pierwszy mistrza wyłoniono w systemie ligowym. Mistrzem Polski została Wisła Kraków, a jej zawodnik Henryk Reyman został królem strzelców, z do dziś nie pobitym rekordem 37 bramek w sezonie.

4 kwietnia

5 kwietnia

Profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego, Zygmunt Wróblewski i Karol Olszewski jako pierwsi na świecie dokonali skroplenia tlenu (1883).

6 kwietnia

Z Warszawy na Moskwę wyruszyły siły królewicza Władysława Wazy (1617).

W Atenach odbyły się pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie (1896).

7 kwietnia

Zwycięstwo wojsk polskich nad szwedzkimi w bitwie pod Warką. „Dnia 7 kwietnia 1656 r. zachodzi Czarniecki, kasztelan kijowski drogę Szwedom, dowodzonym przez margrabiego Badeńskiego. Wezbrana wiosenną powodzią rzeka oddzielała oba wojska. Czarniecki lekkim chorągwiom mostem iść każe, do pozostałych zaś przemawia: w młodości mojej szersze przepływałem rzeki, komu nieśmiertelna chwała, ocalenie króla i zbawienie ojczyzny jest miłe, niech idzie za mną. To mówiąc, wspiął konia ostrogami i pierwszy rzucił się w nurty, a za nim 3000 wojska. Po dwugodzinnej bitwie zniósł zupełnie nieprzyjaciela i znaczną liczbę zagarnął jeńców.”

8 kwietnia

Polska manifestacja patriotyczna na Placu Zamkowym w Warszawie została krwawo rozpędzona przez rosyjskie wojsko. 1300 carskich sołdatów otworzyło ogień do bezbronnego tłumu zabijając znacznie ponad 100 osób (niektóre szacunki podają liczbę ok. 200 zabitych) i raniąc 500 osób. W Warszawie wprowadzono stan wojenny, a brutalnymi represjami i deportacjami w głąb Rosji starano się spacyfikować Polaków. Po rosyjskiej zbrodni na Placu Zamkowym Kościół katolicki ogłosił żałobę narodową, a ludność manifestacyjnie przywdziewała czarne stroje i biżuterię patriotyczną. Nastroje antycarskie narastały.

9 kwietnia

Gen. Robert E. Lee podpisał w Appomattox kapitulację wojsk konfederackich, co uważane jest za zakończenie wojny secesyjnej.

10 kwietnia

Na krakowskim rynku odbył się hołd pruski. Po uzgodnieniu traktatu krakowskiego Albrecht Hohenzollern złożył hołd lenny Zygmuntowi Staremu.

11 kwietnia

12 kwietnia

Jurij Gagarin odbył na statku Wostok 1 pierwszy w historii lot w przestrzeni kosmicznej, dokonując jednokrotnego okrążenia Ziemi w czasie 108 minut.

13 kwietnia

Tego dnia wielu młodych warszawiaków śpiewało: „Ajkengetno!”. Występ The Rolling Stones w Sali Kongresowej był wydarzeniem, które niewątpliwie przeszło do historii.

W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 r., Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia dzień 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

14 kwietnia

Titanic był jednym z trzech liniowców klasy Olympic. Według projektantów i twórców miał być niezatapialnym transatlantykom. Zatonął w wyniku zderzenia z górą lodową. Spośród 2208-2228 pasażerów i załogi Titanica zginęło ponad 1500 osób.

Przyjmuje się, że 14 kwietnia 966 roku, w Wielką Sobotę Mieszko I przyjął chrzest w obrządku rzymskim zapoczątkowując tym samym długotrwały proces chrystianizacji ziem polskich.

15 kwietnia

W Krakowie urodziła się Olga Boznańska. Uważana za najwybitniejszą polską malarkę okresu Młodej Polski. Na wystawie wiedeńskiej w 1983 r. otrzymała złoty medal za obraz Portret Pawła Nauena. Była członkiem Societe Nationale des Beaux Arts w Paryżu.

Podczas bitwy pod Liwem powstańcy odparli Rosjan usiłujących przeprawić się przez rzekę Liwiec (1831).

17 kwietnia

Lwów otrzymał prawa miejskie od króla Polski Kazimierza III Wielkiego, który wydał przywilej lokacyjny na prawie magdeburskim.

18 kwietnia

Bolesław I Chrobry został koronowany na króla Polski.

19 kwietnia

Wybuchło powstanie w getcie warszawskim.

20 kwietnia

Szczątki Marii Skłodowskiej-Curie i Pierre’a Curie zostały uroczyście przeniesione do paryskiego Panteonu.

21 kwietnia

22 kwietnia

23 kwietnia

24 kwietnia

25 kwietnia

26 kwietnia

27 kwietnia

28 kwietnia

29 kwietnia

30 kwietnia

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

3 komentarze

  1. Katarzyna pisze:

    dlaczego nie ma roku wydarzenia?

  2. Jozef pisze:

    Szczególny wybór rocznic majowych. Dlaczego nie ma choćby zamachu na Jana Pawła II 13 maja i jego urodzin 18 maja, zakńczenia II wojny swiatowej itd

  3. Malgorzata pisze:

    dlaczego nie pod kazdym wydarzeniem historycznym nie jest podany rok zdarzenia pozdrawiam

Zostaw własny komentarz