Wspaniałe stulecie. Poznaj streszczenie i godziny emisji odcinków 211-220 kostiumowej telenoweli w TVP


Wspaniałe stulecie to turecki serial kostiumowy, który opowiada o życiu sułtana Sulejmana Wspaniałego, najdłużej panującego władcy Imperium Osmańskiego. Serial można oglądać w TVP1 i TVP Kobieta. Odcinki produkcji są nadawane od poniedziałku do piątku o godz. 19:30 w TVP Kobieta , trwają ok. 60 minut.

Serial Wspaniałe Stulecie / fot. TVP

Szczegóły wkrótce. Streszczenia poprzednich odcinków dostępne jest tutaj.

Wspaniałe stulecie odcinek 211
(poniedziałek, 13 lutego, godz. 19:30 TVP Kobieta)

Córka Mihrimah, sułtanka Hümaah, zostaje porwana. Szybko okazuje się, że za porwaniem stoi Nigar. Rüstem pasza, Bali bej i Nasuh na czele wojska i janczarów ruszają na poszukiwania. Wkrótce odnajdują Nigar, która przed śmiercią wyznaje, że nie chciała skrzywdzić niemowlęcia, a jedynie zabić Rüstema i sułtankę Hürrem. Mahidevran cieszy się, że Hürrem będzie musiała wyjechać do Amasyi razem ze swoim najstarszym synem.

Wspaniałe stulecie odcinek 212
(wtorek, 14 lutego, godz. 19:30 TVP Kobieta)

Rüstem drży o własne życie. Pragnie pozbyć się wielkiego wezyra Lütfü paszy i zająć jego miejsce. W przededniu wojny z Habsburgami poseł Łaski, który próbował nakłonić sułtana do rozmów pokojowych, za namową Rüstema odwiedza w Manisie księcia Mustafę. Zachowanie księcia wzbudza gniew sułtana. Kupcy plotkują o Lütfü paszy. Rozgniewany wielki wezyr postanawia brutalnie ukarać jedną z nierządnic, czym wzbudza powszechne potępienie. Sułtanka Şah rozwodzi się z nim. Wielki wezyr atakuje żonę i zostaje wtrącony do lochu.

Wspaniałe stulecie odcinek 213
(środa, 15 lutego, godz. 19:30 TVP Kobieta)

Sułtanka Şah przez wzgląd na swoją córkę prosi sułtana, by darował Lütfü paszy życie. Zdymisjonowany wielki wezyr zostaje wygnany ze stolicy. Wbrew oczekiwaniom Hürrem, nowym wielkim wezyrem nie zostaje Rüstem, lecz Sulejman pasza. Trwają przygotowania do wyprawy na Europę. Barbarossa wyrusza do Manisy po księcia Mustafę. Sułtan ogłasza najstarszemu synowi swoją decyzję: na czas wojny ma on zarządzać stolicą, a po niej objąć we władanie Amasyę. W Manisie, najważniejszej prowincji imperium, ma go zastąpić Mehmet.

Wspaniałe stulecie odcinek 214
(czwartek, 16 lutego, godz. 19:30 TVP Kobieta)

Hürrem triumfuje, że to jej najstarszy syn obejmie we władanie prowincję koronną, zaś sam książę Mehmet czuje się niezręcznie wobec brata. Mustafa jest rozgoryczony faktem, że Mehmet zajmie jego miejsce w Manisie. Rüstem pasza robi wszystko, żeby zdyskredytować Barbarossę. Sułtan Sulejman wyrusza na kolejną wojnę z Habsburgami, a książęta obejmują wladzę nad prowincjami. Sułtanka Hürrem dowiaduje się, że książę Selim zachorował. Natychmiast wyrusza w drogę.

Czytaj takżeHürrem – dziewczyna z Rohatyna czy polska księżniczka?

Wspaniałe Stulecie odcinek 215
(piątek, 17 lutego, godz. 19:30 TVP Kobieta)

Sulejman spotyka się z Izabelą Jagiellonką, matką Jana Zygmunta, która prosi Turków o pomoc. Okazuje się, że książę Selim wcale nie zachorował. Mustafa zarządza poszukiwania Hürrem, która wyjechała do syna, lecz nigdy tam nie dotarła. Mihrimah jest pewna, że za zaginięciem jej matki stoją sułtanki Hatice i Mahidevran. Sulejman wraca do Konstantynopola i wznawia poszukiwania Hürrem.

Wspaniałe stulecie odcinek 216
(poniedziałek, 20 lutego, godz. 19:30 TVP Kobieta)

Na rozkaz sułtana Bali bej przesłuchuje wszystkich podejrzanych o uprowadzenie Hürrem. Każda z sułtanek wypiera się udziału w porwaniu. Niespodziewanie do pałacu wraca jeden ze strażników, który towarzyszył Hürrem. Prowadzi sułtana na miejsce zdarzenia. Sułtan popada w melancholię.

Wspaniałe stulecie odcinek 217
(wtorek, 21 lutego, godz. 19:30 TVP Kobieta)

Faworyta księcia Mehmeta spodziewa się dziecka. Książę Mustafa wciąż ma żal do ojca za to, odebrał mu władzę w prowincji koronnej. Sulejman podejmuje decyzję o kolejnej wyprawie wojennej na zachód. Janczar Ilyas, zaufany towarzysz księcia, Mehmeta spotyka się potajemnie z sułtanką Mahidevran. Sułtanka Hatice przyznaje się do porwania Hürrem i popełnia samobójstwo.

Czytaj takżeRoksolana (Hürrem). Słowiańska ulubienica sułtana Sulejmana Wspaniałego

Wspaniałe stulecie odcinek 218
(środa, 22 lutego, godz. 19:30 TVP Kobieta)

Ilyas namawia księcia Mehmeta do wspólnej wyprawy na polowanie. Tam bezskutecznie próbuje go zabić. Sułtan Sulejman, pogrążony w rozpaczy z powodu zaginięcia Hürrem i śmierci Hatice, na dobre odsuwa się od władzy. Mihrimah prosi Bali beja, by ten nadal szukał jej matki. Bali bej zwraca się do sułtana o zgodę na opuszczenie stolicy. Sulejman wyrusza na wojnę. Janczarzy po raz kolejny manifestują swoje przywiązanie do księcia Mustafy.

Wspaniałe stulecie odcinek 219
(czwartek, 23 lutego, godz. 19:30 TVP Kobieta)

Mihrimah zaprasza do seraju sułtankę Şah i stawia jej ultimatum: albo opuści Konsantynopol, albo sułtan dowie się, że to ona wprowadziła Nigar do pałacu i przyczyniła się do porwania Hümaah. Sułtanka opuszcza stolicę, a cały swój majątek ofiarowuje wakfowi założonemu przez Hürrem. Podczas ćwiczeń Ilyas rani księcia Mehmeta, a następnie opatruje mu ranę zanieczyszczonym bandażem. Wkrótce książę umiera na czarną ospę. Bali bej opuszcza Konstantynopol. Do seraju niespodziewanie wraca odnaleziona przez niego sułtanka Hürrem.

Wspaniałe stulecie odcinek 220
(piątek, 24 lutego, godz. 19:30 TVP Kobieta)

Hürrem lęka się o własne życie. Sułtan wzywa do stolicy wszystkich synów - ma zdecydować, który z nich zastąpi zmarłego Mehmeta i obejmie rządy w Manisie. Trwają przygotowania do symbolicznego przyjęcia niepełnosprawnego Cihangira do zastępu janczarów. Do Konstantynopola wjeżdża witany przez wojsko książę Mustafa. To gorące przyjęcie nie podoba się sułtanowi

Streszczenie odcinków 221-230 dostępne jest tutaj.

Czytaj także:

Więcej o serialach historycznych przeczytasz klikając na poniższą grafikę:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz