Kalendarium historyczne. Zobacz najważniejsze rocznice historyczne |
Luty
1 lutego
Zawarto I pokój toruński kończący wielką wojnę (1409-1411) pomiędzy Polską a zakonem krzyżackim. Do Polski powróciła ziemia dobrzyńska, do Litwy Żmudź (na czas życia Jagiełły i Witolda).
Żołnierze zgrupowania „Agat” (późniejszego batalionu „Parasol”) - oddziału specjalnego Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej wykonali wyrok śmierci na gen. Franzu Kutscherze, dowódcy SS i policji na dystrykt warszawski, zwanym „katem Warszawy”.
2 lutego
W Lublinie szlachta jednomyślnie obwołała litewskiego księcia Jagiełłę królem Polski. Następnie Jagiełło przyjął na chrzcie imię Władysław i poślubił Jadwigę.
W katedrze na Wawelu zostali koronowani Jan III Sobieski i Maria Kazimiera.
3 lutego
Dzięki śmiałemu atakowi ok. 1000 kosynierów dowodzonych przez Władysława Jabłonowskiego, przeprowadzonego na rosyjskie armaty powstańcy styczniowi wygrali w bitwie pod Węgrowem.
4 lutego
Urodził się Tadeusz Kościuszko, Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej w czasie insurekcji 1794 r. Generał polski i amerykański, uczestnik wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych i wojny w obronie Konstytucji 3 Maja. Odznaczony Orderem Orła Białego i Virtuti Militari. Uhonorowany tytułem Obywatela Francji, Orderem Cyncynata oraz wieńcem laurowym i dębowy. Zmarł 15 października 1817 r. w Szwajcarii. Ciało Naczelnika spoczęło na Wawelu, w krypcie św. Leonarda, zaś serce znajduje się w urnie na Zamku Królewskim w Warszawie.
5 lutego
Rząd podjął decyzję o utworzeniu Centralnego Okręgu Przemysłowego.
6 lutego
Władysław IV Waza został koronowany w katedrze na Wawelu na króla Polski.
8 lutego
Dekretem Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego została utworzona Pocztowa Kasa Oszczędności (dziś PKO BP SA).
10 lutego
Po raz pierwszy po odzyskaniu niepodległości w Warszawie zebrał się polski sejm. Pierwszym marszałkiem został wybrany Wojciech Trąmpczyński.
Gen. Józef Haller w Pucku poprzez wrzucenie pierścienia do morza dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Morzem Bałtyckim.
11 lutego
W Szczebrzeszynie urodził się Józef Brandt. Malarz, autor wielu obrazów o tematyce batalistyczne i historycznej. Przedstawiciel monachijskiej szkoły malarstwa polskiego.
14 lutego
Polskie wojsko pod dowództwem gen. Józefa Dwernickiego pokonało w bitwie pod Stoczkiem oddziały rosyjskie gen. Fiodora Geismara.
Z rozkazu Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego Związek Walki Zbrojnej został przekształcony w Armię Krajową, podlegającą rządowi RP na uchodźstwie. Dowódcą AK został gen. Stefan Rowecki ps. „Grot”. W jej skład weszło ostatecznie ok. 200 organizacji. Była najlepiej zorganizowaną podziemną armią działającą w tamtym czasie w Europie. Występowała również pod kryptonimami: „Polski Związek Powstańczy” i „Siły Zbrojne w Kraju”.
W bitwie pod Stoczkiem samodzielny korpus gen. Józefa Dwernickiego pokonał 2 puki z maszerującej na Warszawę rosyjskiej dywizji strzelców konnych gen. Fiodora Geismara. Rosjanie stracili 500 ludzi i 8 dział.
15 lutego
Odbył się pierwszy zrzut cichociemnych do Polski. Wylądowali w Dębowcu w powiecie cieszyńskim. Jednymi z cichociemnych byli m.in. legendarny kurier Jan Nowak-Jeziorański oraz ostatni komendant główny AK gen. Leopold Okulicki.
Władysław II Jagiełło przyjął chrzest.
Urodziła się Irena Stanisława Sendlerowa, polska działaczka społeczna i charytatywna, szefowa wydziału dziecięcego Rady Pomocy Żydom „Żegota”, która uratowała 2,5 tys. żydowskich dzieci, wywożąc je z warszawskiego getta i ukrywając w polskich rodzinach, sierocińcach oraz klasztorach. Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Dama Orderu Orła Białego.
16 lutego
Przywódca konfederacji wielkopolskiej Maciej Borkowic złożył w Sieradzu przysięgę wierności królowi Kazimierzowi Wielkiemu. W rocie przysięgi po raz pierwszy pojawia się słowo „Rzeczpospolita” na określenie Korony Królestwa Polskiego.
W Sokołówce koło Lwowa zmarł Stefan Czarniecki, wybitny dowódca wojskowy, hetman polny korony, wojewoda ruski i kijowski. Zasłynął wojną partyzancką podczas potopu szwedzkiego, brał również udział w tłumieniu powstania Chmielnickiego i w wojnie polsko-rosyjskiej 1654–1667.
W Starych Wasiliszkach koło Nowogródka urodził się Czesław Niemen (właściwie Czesław Juliusz Wydrzycki), piosenkarz, kompozytor, instrumentalista, plastyk i autor tekstów. Zmarł 17 stycznia 2004 w Warszawie.
19 lutego
W Toruniu urodził się Mikołaj Kopernik. Wybitny astronom, autor dzieła De revolutionibus orbium coelestium (O obrotach sfer niebieskich), w którym przedstawił heliocentryczną wizję Wszechświata.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.
dlaczego nie ma roku wydarzenia?
Szczególny wybór rocznic majowych. Dlaczego nie ma choćby zamachu na Jana Pawła II 13 maja i jego urodzin 18 maja, zakńczenia II wojny swiatowej itd
dlaczego nie pod kazdym wydarzeniem historycznym nie jest podany rok zdarzenia pozdrawiam