Najpopularniejsze artykuły „historia.org.pl” w 2012 r.


Koniec jednego, a początek drugiego roku to świetna okazja do podsumowań. Tej modzie i my ulegliśmy, przypominając Wam najpopularniejsze artykuły 2012 r. w naszym portalu. Życzymy miłej, noworocznej lektury.

Brytyjski browar wprowadził piwo „Wojtek”

Brytyjski browar Beartown Brewery z Conglenton wprowadził na rynek nowe piwo pod nazwą „Wojtek”. Inspiracją do jego stworzenia była historia syryjskiego niedźwiedzia, którego adoptował 2 Korpus Polski dowodzony przez gen. Andersa.

Z wizytą u konserwatorów królewskiej tapiserii. Pokaz arrasu „Rozproszenie ludzkości” na Wawelu

W trakcie tygodnia belgijskiego w Krakowie pokazano arras z kolekcji Zygmunta Augusta – „Rozproszenie ludzkości„ należący do serii ”Dzieje wieży Babel”. Tkanina odzyskała blask dzięki kompleksowej konserwacji.

Co w Warszawie zwiedzić należało a już nie ma? Przewodnik po stolicy z 1932 r.

Przedwojenna Warszawa była miastem o niesamowitym uroku i architekturze. Po wojnie wiele ze zniszczonych budynków odbudowano, ale kilka nadal czeka na swoją kolej. Dwa z nich na liście warszawskich atrakcji umieścił autor Przewodnika po Warszawie z 1932 r.

Unikatowy czołg Renault FT-17 trafi z Afganistanu do Polski

W wyniku długotrwałych poszukiwań prowadzonych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ministerstwo Obrony Narodowej czołg Renault FT-17, unikatowy zabytek wojny polsko-bolszewickiej z 1920 r., został odnaleziony w Afganistanie i trafi do Polski.

Małżeństwo w świetle praw ateńskich VI-V wieku p.n.e. Nomos a siła zwyczaju

Jednym z głównych czynników, które od czasów starożytnych wpływały na charakter małżeństw były przepisy prawne. Nie inaczej sytuacja wyglądała w polis ateńskiej, która już w VI wieku p.n.e. zaczęła brać pod opiekę instytucję małżeństwa, czyniąc z niej przedmiot prawa publicznego.

Wenecja Północy - Wrocław na kolorowych zdjęciach z XIX w. [zdjęcia]

Wrocław, zwany także Wenecją Północy został uwieczniony na fotochromach przedstawiających stolicę Dolnego Śląska pod koniec XIX w. Fotochromem fotograficznym można skrótowo określić czarno-białe białe zdjęcia, które następnie pokolorowano.

Zamek w Chęcinach

Świętokrzyskie orle gniazdo. Zamek w Chęcinach

Zamek w Chęcinach to królewska twierdza powstała na przełomie XIII i XIV w. Zamkowe wieże górują nad trasą z Krakowa do Kielc przykuwając uwagę nie tylko turystów, ale także kierowców. Nie lada atrakcją jest wspaniały widok na Góry Świętokrzyskie, który rozpościera się z najwyższej z wież.

„Muzyka jak powiew wolności...”. Koncerty zespołów zachodnich w PRL, które zatrzęsły socjalistyczną młodzieżą

Polska Rzeczpospolita Ludowa dla muzyków pochodzących z krajów spoza bloku komunistycznego była nieco egzotycznym miejscem na zagranie koncertu.

Proces i egzekucja Anny Boleyn

Ten artykuł poświęcę opisaniu ostatnich dni życia drugiej żony króla Anglii Henryka VIII (1491-1547) – Anny Boleyn (1501-1536). Zainteresowało mnie to, ponieważ jej wina od wieków budzi kontrowersje, a spór czy była winna czy nie najprawdopodobniej nigdy nie zostanie rozwiązany, choć postronni historycy skłaniają się raczej do tego, że nie była.

Tragiczne rozstania - historia koreańskich sierot w Polsce

W czerwcu 1950 r. półwysep koreański rozgorzał w ogniu walki. Lekkomyślne wypowiedzi czołowych amerykańskich polityków mówiące, iż Tajwan i Korea Południowa „nie mają znaczenia dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych” dały impuls do rozpoczęcia kolejnego konfliktu zbrojnego.

W Nowym Jorku otwarto Muzeum Matematyki

15 grudnia 2012 r. w Nowym Jorku otwarto jedyne w Ameryce Północnej muzeum, które w całości poświęcone jest matematyce. Nie jest to pierwsza próba tego rodzaju, jednak pierwsza tak poważna (the Goudreau Museum – poprzednika obecnej placówki, zamknięto w roku 2006).

Rys historii stosunków słowacko-polskich w XX w.

Stosunki między narodem polskim a słowackim mają wielowiekowa tradycję. Jednak warunki, w których żyli Słowacy przed 1918 r., a później we wspólnym państwie z Czechami, powodowały, że ich udział w wymianie kulturalnej z Polską był stosunkowo niewielki.

Zaginione i poszukiwane. Obrazy utracone przez Polskę w wyniku II wojny światowej

Lista wciąż zaginionych dzieł sztuki w wyniku II wojny światowej sięga kilku tysięcy, z czego blisko 300 stanowią obrazy. Większość już dawno powróciła do Polski, jednak nie wszystkie. Nadal poszukiwane są obrazy m.in. Rafela, Rembrandta, Bruegela, Rubensa, czy Poussina.

Darmowy listopad w narodowych instytucjach kultury! Za darmo m.in. na Zamek Królewski na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie i Muzeum Pałac w Wilanowie – to instytucje kultury, które w listopadzie będzie można zwiedzać za darmo. Jest to pierwsza tego typu akcja przeprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Powstanie styczniowe w sztuce

„Sztuka jest odtwarzaniem rzeczy, bądź konstruowaniem form, bądź wyrażaniem przeżyć – jeśli wytwór tego odtwarzania, konstruowania, wyrażania jest zdolny zachwycać, bądź wzruszać, bądź wstrząsać”.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz