Bund Deutscher Mädel (Związek Niemieckich Dziewcząt) [foto]


Bund Deutscher Mädel [BDM] (Związek Niemieckich Dziewcząt), powstał w czerwcu 1930 roku. Była to żeńska sekcja Hitlerjugend, do której należały dziewczęta w wieku od 13 do 17 roku życia. Dewizą BDM było: Bądź prawdziwa, bądź przejrzysta, bądź niemiecka.

Początki organizacji sięgają 1922 roku i jednostki Jugendbund der NSDAP, która na początku działalności nazistów zrzeszała dzieci i młodzież sympatyzującą z Hitlerem (najczęściej były to dzieci partyjniaków nazistowskich lub ich przyjaciół). Po puczu monachijskim w 1923 roku formacja została rozwiązana, a jej członkinie wcielono do innych organizacji np.  Deutsche Frauenorden. Wkrótce jedna z dziewcząt - Marta Aßman utworzyła (3 - 7 lipca 1926 roku) na własną rękę pierwszy odział BDM, który szedł w skład Bund Deutscher Arbeiterjugend (grupa dziewcząt zebranych wokół Marty Aßman przyjęła nazwę Schwesternschaften). 3 czerwca 1930 roku dziewczęta oficjalnie nazwały swoją organizację Bund Deutscher Mädel. W 1932 roku BDM stała się jedyną organizacją podległą NSDAP, która zrzeszała młode dziewczyny. Do 1939 roku formacja osiągnęła liczbę 4 mln członkiń.

Szef Hitlerjugend - Baldur von Schirach uważał, że powołanie żeńskiej sekcji HJ było nieuniknione. Wynikało to z odmiennych ról jakie wykonywać mieli chłopcy i dziewczęta. Szesnastolatka mogła już być matką zaś szesnastoletni chłopak nadal pozostawał niedojrzały. Dziewczęta miały cały swój czas i życie prywatne poświecić na naukę macierzyństwa. Schirach stale podkreślał rolę młodej kobiety jako matki rodzicielki i opiekunki domu w Rzeszy. Faktycznie taki program polityczny i wychowawczy sprowadził kobietę wyłącznie do roli reproduktorki. BDM miała kształtować dziewczyny na silne matki, aryjki o wielkiej dumie, dyscyplinie, honorze, czystości moralnej, wiernej żonie i wzorowej kobiecie niemieckiej. Teoretyczka nazistowska - Jutta Rüdiger podkreślała, że dziewczęta jako przyszłe matki, miały przekazać idee narodowego socjalizmu swoim dzieciom.

BDM dzieliła się na:
1. Jungmädelbund dla dziewcząt w wieku 10-13 lat,
2. Bund Deutscher Mädel dla dziewcząt w wieku 14-17 lat,
3. Glaube und Schönheit (Wiara i piękno) dla dziewcząt w wieku 18-21 lat (od 1937 r.).

Można wyróżnić kilka powodów wstępowania dziewcząt do BDM:
1. Wiara w Niemcy (rozwój nowych Niemiec).
2. Atrakcyjność organizacji (różnorodność zajęć, szeroki wachlarz zajęć sportowych dostępny dotychczas tylko dla elit).
3. Pokazanie swojego zaangażowania dla narodowego socjalizmu.
4. Wyrwanie się spod rodzicielskiej kontroli.
5. Bunt przeciw mieszczańskim normom.

Program edukacyjny BDM w 1938 roku przedstawiał się następująco:
1 rok: Początki Rzeszy (czasy germańskie, cesarstwo i Kościół, wojna chłopska; Niemieckie osadnictwo w Europie; wojny wyzwoleńcze XVIII i XIX w; Druga Rzesza; Osiągnięcia narodu niemieckiego na świecie; Od pierwszej wojny światowej - do Trzeciej Rzeszy;
2 rok: Naród i jego dziedzictwo krwi (selekcja naturalna, prawa dziedziczności, zachowanie ). Naród i jego - przestrzeń życiowa - (Niemcy były dawniej większe; Walka o Wschód; Potrzebujemy „przestrzeni życiowej”; Żądamy kolonii);
3 i 4 rok: Opracowanie politycznych zadań i tematów (Rozwój ruchu narodowosocjalistycznego; Dzieło Führera; Niemcy a świat).

Poniżej prezentujemy wybrane fotografie dziewcząt z BDM.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Piotrek pisze:

    A z racji takiego a nie innego podejścia do seksualności w III Rzeszy i rozdzielania płci w różnych organizacjach młodzieżowych skrót BDM zaczęto rozwijać zgodnie z tym co działo się w wielu wypadkach jako:
    Bund deutscher Matratzen : Związek niemieckich Materacy
    Bubi drück mich : Bubi przytul (wciśnij się we) mnie
    Bedarfsartikel deutscher Männer : Artykuł pierwszej potrzeby niemieckich mężczyzn

Zostaw własny komentarz